Zlikwidowana fabryka produkująca do 400 tys. papierosów dziennie

Funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Śledczego Policji i Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów i linię technologiczną do produkcji melasy. W fabryce funkcjonariusze zabezpieczyli prawie 1,5 tony tytoniu, 360 tys. gotowych papierosów i urządzenia do produkcji papierosów.

Do sprawy zatrzymano 5 osób. Wstępne ustalenia wskazują, że fabryka mogła produkować 400 tysięcy papierosów dziennie, a straty Skarbu Państwa mogły wynieść nawet 20 mln zł.

W likwidacji nielegalnej fabryki, znajdującej się niedaleko Rzgowa w woj. łódzkim, uczestniczyli funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej, policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Łodzi i funkcjonariusze Łódzkiego Urzędu Celno–Skarbowego w Łodzi. Funkcjonariusze jednocześnie wkroczyli na teren kilku posesji w rejonie Rzgowa w woj. łódzkim. Na jednej z nich ukryta była fabryka papierosów. Zatrzymano tam 4 osoby. Niebawem zatrzymano kolejną osobę. Podczas akcji zabezpieczono urządzenia do produkcji papierosów, prawie 1,5 tony tytoniu bez znaków akcyzy i 360 tys. gotowych papierosów.

Funkcjonariusze wstępnie ustalili, że dzienna produkcja zlikwidowanej fabryki mogła wynieść nawet 400 tys. papierosów, a biorąc pod uwagę, że fabryka działała od dłuższego czasu, straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć niemal 20 mln zł. Podczas przeszukania następnych posesji zlikwidowano linię technologiczną do produkcji melasy, czyli tytoniu do fajek wodnych. Zabezpieczono maszynę do cięcia liści tytoniu i inne urządzenia, które teraz stanowią dowód w sprawie.

Zatrzymane osoby zostały doprowadzone do Prokuratury Rejonowej w Pabianicach, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. produkcji i przechowywania wyrobów tytoniowych bez akcyzy oraz uszczuplenia należności podatkowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Łódzki Urząd Celno-Skarbowy w Łodzi.


Źródło: Straż Graniczna

Ewa Gajewska